Obchody 100. Rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski

23.06.2022, 18:00

Koncert Pieśni Patriotycznych. Transmisja

W programie koncertu śląskie pieśni powstańcze:
– Czemu płaczesz Ty powstańcze
– Idą powstańcy
– Już zachodzi czerwone słoneczko
– Kajże mi się podzioł mój synocek miły
– Poszli wszyscy na powstanie
oraz polskie pieśni patriotyczne:
– Pierwsza brygada
– Rota
– O mój rozmarynie
– Przybyli ułani
– Wojenko, wojenko
– Witaj, majowa jutrzenko
– Maszerują strzelcy
– Hej, hej ułani, malowane dzieci
– Hymn Polski

Wystąpili:

Adam Myrczek – recytacje
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia
Patryk Petersson – klarnet
Michał Goławski – fortepian
Anna Szostak – dyrygent, prowadzenie koncertu

Pieśni w aranżacjach Sabiny Meck,
Michała Goławskiego i Tomasza Chmiela.
Wykonania utworów przeplatane będą recytacją przemówień
Ignacego Jana Paderewskiego i Wojciecha Korfantego
przez Adama Myrczka, aktora Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.

Na koncert zaprasza dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. 


20.06.22, 15:00

Pierwszy dąb z okazji 100. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski posadzony

fot. Kamil Jasek/Radio Katowice

W Katowicach posadzono pierwszy ze 100 dębów które upamiętniać będą setną rocznicę powrotu części Górnego Śląska do Polski.

Drzewo posadzone zostało przy ulicy gospodarczej w dzielnicy Nikiszowiec. Jak mówi wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba, rośliny będą przypominać potomnym o historii tej części śląska. 

Dęby przy ulicy gospodarczej wraz z upamiętniającą tablicą mają tworzyć razem Aleje Polskiego Dziedzictwa Śląska.

Autor: Kamil Jasek


20.06.22, 14:00

Obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich

fot. Konstancja Snopczyńska/Radio Katowice

Dziś po raz pierwszy w historii obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich.

W ramach obchodów nowego święta państwowego przed Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach odbył się Apel Pamięci, w ramach którego złożono wieńce i oddano salwę honorową na cześć powstańców. 

Jak powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, to bardzo piękne i ważne święto.

Jak dodaje wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, należy pamiętać o tych ważnych wydarzeniach sprzed stu lat.

W ramach obchodów Narodowego Dnia Powstań Śląskich wprowadzono dziś także do obiegu znaczek pocztowy, upamiętniający setną rocznicę powrotu Górnego Śląska do Polski. 

Autor: Konstancja Snopczyńska


20.06.22, 13:00

Znaczek okolicznościowy z okazji 100. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski

Sylwetka generała Szeptyckiego na koniu, który sto lat temu w czerwcu uroczyście wkraczał do Szopienic na czele oddziału Wojska Polskiego – obejmując  część Górnego Śląska we władanie przez Polskę- widnieje na okolicznościowym znaczku wydanym przez Pocztę Polską.

Prezentacja tego „filatelistycznego rarytasu” odbyła się poniedziałek 20 czerwca w gmachu Urzędu Wojewódzkiego i Sejmu Śląskiego w Katowicach.

Znaczek, zwłaszcza dla młodych miłośników zbierania znaczków. może być nietypową lekcją historii… ‒ podkreśla projektant znaczka, Adam Kultys. 

Znaczek z generałem Szeptyckim jak i okolicznościowa kartka pocztowa zamykają  tak zwaną „serię powstańczą”  Poczty Polskiej.

Autor: Wojciech Pacula


20.06.22, 10:00

Uroczystości upamiętniające przyłączenie części Górnego Śląska do Polski. Odsłonięcie pomnika Orląt i Kadetów Lwowskich

fot. Agnieszka Loch/Radio Katowice

Metropolita lwowski, arcybiskup Mieczysław Mokrzycki odprawił w Katowicach mszę świętą upamiętniającą 100-lecie przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. 

W uroczystości wzięły udział władze regionu, mieszkańcy, konsul polski we Lwowie oraz przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich.

— Wielka ofiara mieszkańców Śląska doprowadziła do przyłączenia Górnego Śląska do Polski — mówił w Kościele Mariackim arcybiskup Mokrzycki.

— Wolna Ojczyzna jest dla nas wielkim darem, ale i zadaniem. Niech nasza nasza Ojczyzna dzięki nam będzie przykładem wiary dla skłóconego i podzielonego świata — mówił w homilii arcybiskup Mokrzycki.

Po mszy świętej na placu ks. Emila Szramka w Katowicach odsłonięto pomnik Orląt i Kadetów Lwowskich. Kadeci Lwowscy w 1921 roku podczas III powstania śląskiego walczyli o Polskość Górnego Śląska. W uroczystości upamiętnienia bohaterów sprzed 100 lat wziął udział konsul Rzeczpospolitej Polskiej we Lwowie, Rafał Kocot.

Po uroczystości przed kościołem Mariackim w Katowicach posadzono dąb papieski. Ma on symbolizować 100-lecie przyłączenia Górnego Śląska do Polski.

Autor: Agnieszka Loch


19.06.22, 16:00

Uroczyste otwarcie Panteonu Górnośląskiego

Zasłużeni dla Śląska – ludzie nauki, kultury, sztuki i polityki mają swoje miejsce w nowej instytucji – Panteonie Górnośląskim!

Otwarto go w podziemiach katowickiej katedry Chrystusa Króla.
Panteon podzielony jest na różne sale – mówi dyrektor instytucji, Ryszard Kopiec:

Panteon powinno zobaczyć jak najwięcej ludzi – mówi europosłanka Jadwiga Wiśniewska:

Panteon Górnośląski w podziemiach katedry będzie dostępny dla odwiedzających 16 lipca.

Film: Piotr Muszalski/Radio Katowice

Autor: Agnieszka Loch


19.06.22, 12:30

Inscenizacja wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic

fot. Joanna Opas/Radio Katowice

O godz. 12:30 na katowickim Rynku odbyła się inscenizacja wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej. 

Film: Mateusz Franczyk/Radio Katowice

Rekonstrukcja wydarzeń sprzed 100 lat, gdy przez bramę tryumfalną do Katowic wjechał na czele swoich oddziałów gen. Stanisław Szeptycki. Tym razem przez symboliczną bramę wjadą do miasta konne i piesze grupy rekonstrukcyjne oraz Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego, zaś aktorzy Teatru Śląskiego zrekonstruują wydarzenia z udziałem m.in. Wojciecha Korfantego i Józefa Rymera.

Oficjalne uroczystości odbyły się z udziałem między innymi władz województwa i prezydenta Katowic, Marcina Krupy.

Autor: Joanna Opas


19.06.22, 10:30

Msza św. Pontyfikalna w Archikatedrze Chrystusa Króla

W niedzielę, 19 czerwca 2022 r. w archidiecezji katowickiej odbędą się obchody setnej rocznicy powrotu Górnego Śląska do Polski.

– Przyłączenie śląskich ziem do odrodzonego państwa polskiego było skutkiem trzech powstań śląskich z lat 1919–1921, które stanowiły jeden z najważniejszych, zwycięskich zrywów niepodległościowych w historii. Potwierdziły one głęboki patriotyzm mieszkańców Górnego Śląska i przywiązanie do tradycji i ojcowizny, ziemi przodków – przypomniał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w komunikacie odczytanym w parafiach archidiecezji.

W związku z tymi historycznymi wydarzeniami abp Skworc zaprosił diecezjan do wspólnotowego dziękczynienia, którego wyrazem będzie celebracja uroczystej Mszy św. w niedzielę, 19 czerwca, o 10.30 w katowickiej katedrze Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata z udziałem abp Wojciecha Polaka, prymasa Polski. Z każdej parafii archidiecezji do katedry przybędą delegacje rad duszpasterskich, ruchów, wspólnot i stowarzyszeń. Szczególne zaproszenie metropolita katowicki skierował do mieszkańców miejscowości i parafii, zaangażowanych w czasie trzech powstań i w okresie plebiscytu.

– Nie zapominamy przy tym, że zmagania mieszkańców Górnego Śląska o powrót do polskiej Macierzy spowodowały, że Stolica Apostolska powołała już w 1922 administraturę apostolską, która dała początek diecezji katowickiej. Nasza wspólna modlitwa pod przewodnictwem prymasa Polski stanie się okazją do dziękczynienia za nasz Kościół lokalny i zawierzenia losów mieszkańców Górnego Śląska i naszej Ojczyzny miłosiernemu Bogu, który jest Panem historii i życia każdego z nas – zaznaczył abp Skworc, zachęcając do pielgrzymowania w niedzielę, 19 czerwca, do duchowego centrum archidiecezji katowickiej jakim jest katedra Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.


18.06.22, 11:00

Piknik lotniczy z okazji 100-lecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski

fot. Joanna Opas/Radio Katowice

Katowice świętują setną rocznicę przyłączenia się części Górnego Śląska do Polski. Z tej okazji przygotowano atrakcje w kilku częściach miasta. O godzinie 11:00 rozpoczął się piknik lotniczy w Muchowcu.

Jak mówi Ewa Lipka z katowickiego urzędu miasta, zaplanowano pokaz akrobacji powietrznych oraz inscenizacje walk.

Na lotnisku Muchowiec, jeszcze do godziny 18.00, można podziwiać samoloty, pokazy lotnicze, ale także pojazdy wojskowe, grupy rekonstrukcyjne i wiele innych.

Prezydent Katowic Marcin Krupa podkreśla, że obecność całych rodzin podczas tego wydarzenia cieszy.

— Przyłączenie części Górnego Śląska do Polski było ważne w historii całej Polski — dodał Marcin Krupa.

Film: Mateusz Franczyk/Radio Katowice

Autorzy: Joanna Opas, Kamil Jasek


Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich

fot. Łukasz Kałuża/Radio Katowice

Prezydent Andrzej Duda odwiedził dziś Katowice. Po południu złożył kwiaty przed Pomnikiem Powstańców Śląskich, po czym uroczyście podpisał ustawę z 12 maja o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. 

Nowe święto państwowe będzie obchodzone 20 czerwca. Tego dnia w 1922 roku wojsko polskie z gen. Stanisławem Szeptyckim na czele wmaszerowało do centrum Katowic, a polska administracja oficjalnie objęła rządy w części Górnego Śląska. Święto ma być upamiętnieniem trzech powstań z lat 1919–1921 i hołdem dla ich bohaterskich uczestników.

Ustanowienie Narodowego Dnia Powstań Śląskich to symboliczny gest władz Rzeczypospolitej pod adresem Górnego Śląska – ocenia dyrektor katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Andrzej Sznajder.

Dzisiejsza uroczystość odbędzie się w neogotyckim budynku dawnej szkoły zawodowej, obecnie zajmowanym przez Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego. Była to pierwsza siedziba Sejmu Śląskiego. Tę rolę gmach przy ulicy Zacisze pełnił do 1929 roku.

Autor: Łukasz Łaskawiec

Skip to content