23.06.2022, 18:00
Koncert Pieśni Patriotycznych. Transmisja

W programie koncertu śląskie pieśni powstańcze:
– Czemu płaczesz Ty powstańcze
– Idą powstańcy
– Już zachodzi czerwone słoneczko
– Kajże mi się podzioł mój synocek miły
– Poszli wszyscy na powstanie
oraz polskie pieśni patriotyczne:
– Pierwsza brygada
– Rota
– O mój rozmarynie
– Przybyli ułani
– Wojenko, wojenko
– Witaj, majowa jutrzenko
– Maszerują strzelcy
– Hej, hej ułani, malowane dzieci
– Hymn Polski
Wystąpili:
Adam Myrczek – recytacje
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia
Patryk Petersson – klarnet
Michał Goławski – fortepian
Anna Szostak – dyrygent, prowadzenie koncertu
Pieśni w aranżacjach Sabiny Meck,
Michała Goławskiego i Tomasza Chmiela.
Wykonania utworów przeplatane będą recytacją przemówień
Ignacego Jana Paderewskiego i Wojciecha Korfantego
przez Adama Myrczka, aktora Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.
Na koncert zaprasza dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
20.06.22, 15:00
Pierwszy dąb z okazji 100. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski posadzony

W Katowicach posadzono pierwszy ze 100 dębów które upamiętniać będą setną rocznicę powrotu części Górnego Śląska do Polski.
Drzewo posadzone zostało przy ulicy gospodarczej w dzielnicy Nikiszowiec. Jak mówi wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba, rośliny będą przypominać potomnym o historii tej części śląska.
Dęby przy ulicy gospodarczej wraz z upamiętniającą tablicą mają tworzyć razem Aleje Polskiego Dziedzictwa Śląska.
Autor: Kamil Jasek
20.06.22, 14:00
Obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich

Dziś po raz pierwszy w historii obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich.
W ramach obchodów nowego święta państwowego przed Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach odbył się Apel Pamięci, w ramach którego złożono wieńce i oddano salwę honorową na cześć powstańców.
Jak powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, to bardzo piękne i ważne święto.
Jak dodaje wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, należy pamiętać o tych ważnych wydarzeniach sprzed stu lat.
W ramach obchodów Narodowego Dnia Powstań Śląskich wprowadzono dziś także do obiegu znaczek pocztowy, upamiętniający setną rocznicę powrotu Górnego Śląska do Polski.
Autor: Konstancja Snopczyńska
20.06.22, 13:00
Znaczek okolicznościowy z okazji 100. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski
Sylwetka generała Szeptyckiego na koniu, który sto lat temu w czerwcu uroczyście wkraczał do Szopienic na czele oddziału Wojska Polskiego – obejmując część Górnego Śląska we władanie przez Polskę- widnieje na okolicznościowym znaczku wydanym przez Pocztę Polską.
Prezentacja tego „filatelistycznego rarytasu” odbyła się poniedziałek 20 czerwca w gmachu Urzędu Wojewódzkiego i Sejmu Śląskiego w Katowicach.
Znaczek, zwłaszcza dla młodych miłośników zbierania znaczków. może być nietypową lekcją historii… ‒ podkreśla projektant znaczka, Adam Kultys.
Znaczek z generałem Szeptyckim jak i okolicznościowa kartka pocztowa zamykają tak zwaną „serię powstańczą” Poczty Polskiej.
Autor: Wojciech Pacula
20.06.22, 10:00
Uroczystości upamiętniające przyłączenie części Górnego Śląska do Polski. Odsłonięcie pomnika Orląt i Kadetów Lwowskich

Metropolita lwowski, arcybiskup Mieczysław Mokrzycki odprawił w Katowicach mszę świętą upamiętniającą 100-lecie przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.
W uroczystości wzięły udział władze regionu, mieszkańcy, konsul polski we Lwowie oraz przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich.
— Wielka ofiara mieszkańców Śląska doprowadziła do przyłączenia Górnego Śląska do Polski — mówił w Kościele Mariackim arcybiskup Mokrzycki.
— Wolna Ojczyzna jest dla nas wielkim darem, ale i zadaniem. Niech nasza nasza Ojczyzna dzięki nam będzie przykładem wiary dla skłóconego i podzielonego świata — mówił w homilii arcybiskup Mokrzycki.
Po mszy świętej na placu ks. Emila Szramka w Katowicach odsłonięto pomnik Orląt i Kadetów Lwowskich. Kadeci Lwowscy w 1921 roku podczas III powstania śląskiego walczyli o Polskość Górnego Śląska. W uroczystości upamiętnienia bohaterów sprzed 100 lat wziął udział konsul Rzeczpospolitej Polskiej we Lwowie, Rafał Kocot.
Po uroczystości przed kościołem Mariackim w Katowicach posadzono dąb papieski. Ma on symbolizować 100-lecie przyłączenia Górnego Śląska do Polski.
Autor: Agnieszka Loch
19.06.22, 16:00
Uroczyste otwarcie Panteonu Górnośląskiego

Zasłużeni dla Śląska – ludzie nauki, kultury, sztuki i polityki mają swoje miejsce w nowej instytucji – Panteonie Górnośląskim!
Otwarto go w podziemiach katowickiej katedry Chrystusa Króla.
Panteon podzielony jest na różne sale – mówi dyrektor instytucji, Ryszard Kopiec:
Panteon powinno zobaczyć jak najwięcej ludzi – mówi europosłanka Jadwiga Wiśniewska:
Panteon Górnośląski w podziemiach katedry będzie dostępny dla odwiedzających 16 lipca.
Autor: Agnieszka Loch
19.06.22, 12:30
Inscenizacja wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic

O godz. 12:30 na katowickim Rynku odbyła się inscenizacja wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej.
Rekonstrukcja wydarzeń sprzed 100 lat, gdy przez bramę tryumfalną do Katowic wjechał na czele swoich oddziałów gen. Stanisław Szeptycki. Tym razem przez symboliczną bramę wjadą do miasta konne i piesze grupy rekonstrukcyjne oraz Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego, zaś aktorzy Teatru Śląskiego zrekonstruują wydarzenia z udziałem m.in. Wojciecha Korfantego i Józefa Rymera.
Oficjalne uroczystości odbyły się z udziałem między innymi władz województwa i prezydenta Katowic, Marcina Krupy.
Autor: Joanna Opas
19.06.22, 10:30
Msza św. Pontyfikalna w Archikatedrze Chrystusa Króla

W niedzielę, 19 czerwca 2022 r. w archidiecezji katowickiej odbędą się obchody setnej rocznicy powrotu Górnego Śląska do Polski.
– Przyłączenie śląskich ziem do odrodzonego państwa polskiego było skutkiem trzech powstań śląskich z lat 1919–1921, które stanowiły jeden z najważniejszych, zwycięskich zrywów niepodległościowych w historii. Potwierdziły one głęboki patriotyzm mieszkańców Górnego Śląska i przywiązanie do tradycji i ojcowizny, ziemi przodków – przypomniał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w komunikacie odczytanym w parafiach archidiecezji.
W związku z tymi historycznymi wydarzeniami abp Skworc zaprosił diecezjan do wspólnotowego dziękczynienia, którego wyrazem będzie celebracja uroczystej Mszy św. w niedzielę, 19 czerwca, o 10.30 w katowickiej katedrze Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata z udziałem abp Wojciecha Polaka, prymasa Polski. Z każdej parafii archidiecezji do katedry przybędą delegacje rad duszpasterskich, ruchów, wspólnot i stowarzyszeń. Szczególne zaproszenie metropolita katowicki skierował do mieszkańców miejscowości i parafii, zaangażowanych w czasie trzech powstań i w okresie plebiscytu.
– Nie zapominamy przy tym, że zmagania mieszkańców Górnego Śląska o powrót do polskiej Macierzy spowodowały, że Stolica Apostolska powołała już w 1922 administraturę apostolską, która dała początek diecezji katowickiej. Nasza wspólna modlitwa pod przewodnictwem prymasa Polski stanie się okazją do dziękczynienia za nasz Kościół lokalny i zawierzenia losów mieszkańców Górnego Śląska i naszej Ojczyzny miłosiernemu Bogu, który jest Panem historii i życia każdego z nas – zaznaczył abp Skworc, zachęcając do pielgrzymowania w niedzielę, 19 czerwca, do duchowego centrum archidiecezji katowickiej jakim jest katedra Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.
18.06.22, 11:00
Piknik lotniczy z okazji 100-lecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski

Katowice świętują setną rocznicę przyłączenia się części Górnego Śląska do Polski. Z tej okazji przygotowano atrakcje w kilku częściach miasta. O godzinie 11:00 rozpoczął się piknik lotniczy w Muchowcu.
Jak mówi Ewa Lipka z katowickiego urzędu miasta, zaplanowano pokaz akrobacji powietrznych oraz inscenizacje walk.
Na lotnisku Muchowiec, jeszcze do godziny 18.00, można podziwiać samoloty, pokazy lotnicze, ale także pojazdy wojskowe, grupy rekonstrukcyjne i wiele innych.
Prezydent Katowic Marcin Krupa podkreśla, że obecność całych rodzin podczas tego wydarzenia cieszy.
— Przyłączenie części Górnego Śląska do Polski było ważne w historii całej Polski — dodał Marcin Krupa.
Autorzy: Joanna Opas, Kamil Jasek
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich

Prezydent Andrzej Duda odwiedził dziś Katowice. Po południu złożył kwiaty przed Pomnikiem Powstańców Śląskich, po czym uroczyście podpisał ustawę z 12 maja o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich.
Nowe święto państwowe będzie obchodzone 20 czerwca. Tego dnia w 1922 roku wojsko polskie z gen. Stanisławem Szeptyckim na czele wmaszerowało do centrum Katowic, a polska administracja oficjalnie objęła rządy w części Górnego Śląska. Święto ma być upamiętnieniem trzech powstań z lat 1919–1921 i hołdem dla ich bohaterskich uczestników.
Ustanowienie Narodowego Dnia Powstań Śląskich to symboliczny gest władz Rzeczypospolitej pod adresem Górnego Śląska – ocenia dyrektor katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Andrzej Sznajder.
Dzisiejsza uroczystość odbędzie się w neogotyckim budynku dawnej szkoły zawodowej, obecnie zajmowanym przez Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego. Była to pierwsza siedziba Sejmu Śląskiego. Tę rolę gmach przy ulicy Zacisze pełnił do 1929 roku.
Autor: Łukasz Łaskawiec