
20 czerwca po raz pierwszy obchodziliśmy Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Święto ma upamiętniać trzy Powstania Śląskie oraz przyłączenie części Górnego Śląska do Polski w 1922 roku.
O wydarzeniach sprzed 100 lat z Ryszardem Mozgolem, naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Katowicach, rozmawiał Piotr Pagieła.
Dziękuję za merytoryczną wypowiedź naczelnika O. BEN IPN Katowice p. Ryszarda Mozgola, którą usłyszałam w wywiadzie prowadzonym przez p. Piotra Pagiełę w Radiu Katowice,
17 czerwca 2022 r.
Mam zastrzeżenie do używania słowa „przyłączenie” zamiast OBJĘCIE – w stosunku do części Śląska, która POWRÓCIŁA w granice Polski po plebiscycie i po III Powstaniu Śląskim.
Decyzja Rady Ambasadorów (organu wykonawczego Traktatu Wersalskiego) z 20 października 1921 r. o podziale terenu plebiscytowego na Śląsku, wyznaczyła granicę miedzy Niemcami,
a odrodzoną Polską. W październiku 1921 r. część Ziemi G. Śląska powróciła do Macierzy, powróciła w granice Polski po 179 latach panowania prusko/niemieckiego.
Omawiany okres czerwca/lipca 1922 r. to OBJĘCIE części G. Śląska przez Rząd II RP, podczas
którego na obejmowanej części G. Śląska była zainstalowana m.in. polska administracja, polskie sądy, na końcu jednostki Wojska Polskiego II RP.
Gdyby nie Powstania Śląskie i Wojciech Korfanty Jednostki WP wkroczyłyby do Rybnika, Pszczyny, ale nie wkroczyłyby m.in. do Katowic, Świętochłowic, Królewskiej Huty (obecny Chorzów), Lublińca, Tarnowskich Gór, które pozostałyby w granicach Niemiec.
To Powstańcom Śląskim (wśród nich 112. Kadetom lwowskim) zawdzięczamy, że te bramy triumfalne mogły zaistnieć .
Bardzo dziękuję Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie za projekt ustawy
o ustanowieniu dnia 20 czerwca Narodowym Dniem Powstań Śląskich.
W końcu w tych dniach czerwcowych uczcimy pamięć Powstańców Śląskich, którzy walczyli
o POWRÓT ŚLĄSKA do MACIERZY w POWSTANIACH ŚLĄSKICH.
Krystyna Andrzejewska
2022-06-22